Czyszczenie odkurzacza

Sprzątasz w swojej lodówce? Czyścisz piekarnik? A czy dbasz o odkurzacz? Wymiana worka to nie wszystko. Odkurzacz wymaga również czyszczenia, ponieważ zabrudzony nie spełnia dobrze swojej roli. Wystarczy, że filtr jest brudny, a kurz i roztocza są po prostu wyrzucane przez odkurzacz na zewnątrz. A przecież nie chcemy tego wdychać i oglądać na dopiero co posprzątanej podłodze.

Jak się za to zabrać?

Jakie elementy odkurzacza można wyczyścić? Szczotkę, rury, filtry, pojemnik, koła, kabel. Na tych wszystkich elementach osiada brud i kurz. Na początku rozkładamy odkurzacz na części – zdejmujemy szczotkę, rozkręcamy rury i wyjmujemy filtry. Wszystkie te elementy można wyczyścić na mokro, najprościej po prostu wrzucić je do wanny z wodą i płynem do naczyń. Rura odkurzacza często jest oblepiona wewnątrz, dlatego warto włożyć do niej ściereczkę i przepchać ją przez rurę, na przykład kijem od mopa, żeby usunąć nagromadzony tam brud. Po wymoczeniu płuczemy wszystkie elementy i bardzo dokładnie je suszymy. Najlepiej wyczyścić odkurzacz wtedy, kiedy wiemy, że nie będzie nam potrzebny przez kolejne dwa dni i na pewno zdąży doschnąć.

Teraz przechodzimy do czyszczenia obudowy odkurzacza. Przecieramy wilgotną ściereczką całą obudowę, miejsca, w które wkładamy filtry, pojemnik na szczotki. Można się bardzo zdziwić, widząc jak brudny jest kabel, który również można przetrzeć. Teraz jeszcze wytarcie kółek i gotowe. Po wyschnięciu wszystkich części można założyć filtry, worek i złożyć wszystkie elementy.

Wymiana worka w odkurzaczu

O czym warto pamiętać?

Jest jeszcze jedna wada zaniedbanego odkurzacza – często przy odkurzaniu wydobywa się z niego brzydki zapach. Regularna wymiana worków, filtrów i czyszczenie odkurzacza od czasu do czasu na pewno pomogą, ale są jeszcze inne sposoby na zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi. Jednym z nich jest skropienie filtra olejkiem zapachowym. Można też wylać kilka kropli olejku na papier czy wacik kosmetyczny i wciągnąć go do worka odkurzacza. Ten mały trik sprawi, że podczas odkurzania w domu będzie unosić się przyjemny zapach.