Szybkie i skuteczne mycie okien

Myć okna potrafi każdy z nas. Sposobów jest tyle, ile osób, które choć raz podjęły się tego zadania. Nie wszystkie są jednak równie skuteczne. Pół biedy, jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby okna nie były brudne. Gorzej, jeżeli chcemy aby były zupełnie pozbawione smug. I na dodatek chcielibyśmy szybko doprowadzić je do takiego idealnego stanu. Jak to zrobić?

Ramy okienne

Mycie okien zaczynamy od ram. Jeśli są do nich przyczepione moskitiery, to zdejmujemy je, a jeśli to możliwe od razu wycieramy. Ramy myjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Namoczoną w roztworze ściereczką przecieramy najpierw ramy wewnętrzne, a później brudniejsze ramy na zewnątrz mieszkania. Nie zapominajmy też o umyciu parapetów – parapet zewnętrzny jest zwykle mocno zabrudzony, dlatego myjemy go na samym końcu. Wszystkie umyte elementy można teraz wytrzeć na sucho.

Szyby

Sposobów na mycie szyb jest wiele. Jeśli szyby nie są bardzo brudne, wystarczy umyć je samym płynem do szyb. Jeśli jednak są dość mocno zabrudzone, najlepiej przetrzeć je wcześniej ściereczką zamoczoną w wodzie ze środkiem myjącym. To pozwoli uniknąć smug i długiego polerowania każdej z szyb. Ślady po owadach i inne większe zabrudzenia dokładnie usuwamy, póki co nie przejmując się smugami. Podobnie jak w przypadku ram, najpierw myjemy czystsze szyby wewnętrzne, a później zewnętrzne. Po wytarciu szyb wodą z płynem, spryskujemy je płynem do szyb, odczekujemy chwilę i wycieramy szyby do sucha ręcznikiem papierowym. Jeśli większe zabrudzenia zostały usunięte wcześniej, to nie powinniśmy mieć problemu ze smugami. Ważne, żeby wybierać ręczniki dobrej jakości. Te najtańsze często są bardzo miękkie i pozostawiają na szybie nieestetyczne włókna.

Nasze sprzątaczki myją okna szybko i skutecznie

Jeśli nie macie pod ręką płynu do szyb, lub unikacie używania chemii, podobnie sprawdzi się roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Zapach octu może być dokuczliwy, ale bardzo szybko się ulatnia. Zamiast ręczników papierowych można użyć czarno-białych gazet. Sposób naszych babć sprawdza się w tym przypadku bardzo dobrze!